NBF™ Recirculation Pump, 1/25 hp, 120 VAC, 1 ph, Bronze
PartBAGNBF22ULF
MFG103255LF
Description
Bell & Gossett Wet Rotor Pump, Series: NBF, 92 W, 115 V, 0.8 A, 1 ph, 150 psi Maximum, 2940 rpm Motor, 230 deg F, 5-1/16 in L x 4-7/8 in W x 6-1/8 in H
Price/Availability Accessible On Login
A series of in-line wet rotor circulation pumps designed specifically for quiet operation in open (potable) water systems. These pumps have 100% lead-free bronze bodies.
| Power Rating | 1/25 hp |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Phase | 1 ph |
| Material | Bronze |
| Series | NBF™ |
| Amperage Rating | 0.8 A |
| Dimensions | 5-1/16 in L x 4-7/8 in W x 6-1/8 in H |
| Maximum Pressure | 150 psi |
| Motor Speed | 2940 rpm |
| Temperature Rating | 230 deg F |
| Brand | Bell & Gossett |
| UNSPSC | 40151504 |
| Alternate Part Number 1 | NBF-22U |
| Manufacturer | Xylem |
| UPC | 683328221786 |
| Manufacturer Part Number | 103255LF |
3 Years
cULus Listed
Residential/Light Commercial Potable/Heating Applications
Price/Availability Accessible On Login

Bell & GossettNBF™ Recirculation Pump, 1/25 hp, 120 VAC, 1 ph, Bronze

