Toilet Seat With Cover, Elongated Bowl, Closed Front, Plastic, Natural
PartBEM1240205NAT
MFG1240205 036
Description
Bemis®, 1240205 036, Toilet Seat, Series: 1240205, Elongated Bowl, Concealed Hinge, 18-3/8 in Bolt to Seat Front, Closed Front, Plastic Hinge, 14-5/16 in Width, 7/8 in Thickness, Natural, Domestic
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Top-Tite® hinge with the Hex-Tite® bolt system provides a secure fit
- Resilient plastic - solid, molded-in color resists chips, wears and stains
- Color-matched bumpers and hinges
- Fits Eljer® emblem elongated toilets
- Eco-Friendly - made with eco-friendly materials and processes
- Install from the top - installation is easy with basic Top-Tite® hinges as they tighten from the top
- Top-Tite®
This specially shaped seat fits Eljer® Emblem toilets. Made from durable plastic, this seat resists chips, wears and stains. The Top-Tite® hinge with the Hex-Tite® bolt system provides superior stability from a no-wobble installation.
| Type | Standard |
| Bowl Shape | Elongated |
| Front Type | Closed |
| Cover | Yes |
| Color Family | Off-White |
| Material | Plastic |
| Finish/Color | Natural |
| Bolt to Seat Front | 18-3/8 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Hinge Material | Plastic |
| Hinge Type | Concealed |
| Series | 1240205 |
| Thickness | 7/8 in |
| Width | 14-5/16 in |
| Brand | Bemis® |
| Package Width | 15.25 in |
| Package Height | 21.75 in |
| UNSPSC | 30181603 |
| Package Length | 15.875 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Bemis Mfg Co |
| UPC | 073088144003 |
| Manufacturer Part Number | 1240205 036 |
(4) Ring Bumpers, Non-Corroding Bolts and Wing Nuts
Limited
ANSI/IAPMO Z124.5-2013
Residential Applications
Videos
Video Link Video
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Bemis®Toilet Seat With Cover, Elongated Bowl, Closed Front, Plastic, Natural

