Toilet Seat With Cover, Round Bowl, Open Front, Plastic, White
PartBEM2L2050
MFG2L2050T 000
Description
Bemis® MEDIC-AID® Toilet Seat, Heavy Duty, Series: 2L2050T, Round Bowl, 16-1/2 in Bolt to Seat Front, Open Front, Plastic Hinge, 14-5/16 in Width, 2-1/8 in Thickness, Plastic, White, Domestic
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Elevated seat provides 2 in of additional height above the toilet for easier sitting and standing
- Commercial-grade plastic - heavy-duty, resists wear, chips and stains
- Check hinges prevent the seat from going 11 deg beyond vertical so the seat won't hit the flush valve or tank
- DuraGuard® Antimicrobial Built-In Seat Protection™ - Inhibits the growth of stain and odor-causing bacteria that forms on the toilet seat
- DuraGuard® Antimicrobial does not protect users against bacteria, viruses, or other disease organisms
- Always clean and wash this product thoroughly before and after each use
Open front with cover, round, heavy-duty, injection molded solid plastic toilet seat. Features two large 2 in lift bumpers, check hinges with noncorrosive 300 Series stainless steel posts and pintles and STA-TITE® Commercial Fastening System™ Seat contains DuraGuard® Antimicrobial Built-In Seat Protection™. This seat complies with American National Standard Z124.5 Toilet (Water Closet) Seats as a class Commercial Heavy Duty.
| Type | Standard |
| Bowl Shape | Round |
| Front Type | Open |
| Cover | Yes |
| Color Family | White |
| Material | Plastic |
| Finish/Color | White |
| Bolt to Seat Front | 15-15/16 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Hinge Material | Plastic |
| Hinge Type | Non Self-Sustaining Check |
| Series | 2L2050T |
| Thickness | 3-1/4 in |
| Width | 14-3/16 in |
| Brand | Bemis® |
| UNSPSC | 30181603 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Bemis Mfg Co |
| UPC | 073088080479 |
| Manufacturer Part Number | 2L2050T 000 |
(2) Ring Bumpers and STA-TITE® Commercial Fastening System™ Hardware
Limited
ANSI Z124.5
Commercial Applications
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Bemis®Toilet Seat With Cover, Round Bowl, Open Front, Plastic, White

