Fast Clamp, 1-1/4 in, Plain
PartBLN10011141
MFGFIG. 1001-1-1/4-X-1-PLN
Description
B-Line TOLCOâ„¢ Lateral Sway Brace Attachment, Seismic Pipe Clamp, Series: FIG 1001, 1-1/4 in Pipe, Steel, Plain, 1.646 in L x 3.66 in W x 4.292 in H, Domestic
Eaton B-Line series TOLCO rigid seismic bracing products help reduce installation time and eliminates the need for seismic bracing kits with common brace assemblies for both lateral and longitudinal locations.
| Type | Fast Clamp |
| Nominal Size | 1-1/4 in |
| Finish | Plain |
| Color | Plain |
| Depth | 4.292 in |
| Dimensions | 1.646 in L x 3.66 in W x 4.292 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Length | 1.646 in |
| Material | Steel |
| Pipe Size | 1-1/4 in |
| Series | FIG 1001 |
| Width | 3.66 in |
| Brand | B-Line |
| Package Width | 4 in |
| Package Height | 1 in |
| UNSPSC | 30101804 |
| Alternate Part Number 1 | Y379010012|13490273 |
| Package Length | 2 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Eaton |
| UPC | 799038537199 |
| Manufacturer Part Number | FIG. 1001-1-1/4-X-1-PLN |
Limited
UL ListedOSHPD Certified
Seismic components, seismic brace attach

B-LineFast Clamp, 1-1/4 in, Plain

