
J Hanger, 3 in, 316/316L Stainless Steel, 316/316L Stainless Steel
PartBLNJHSS3
MFGB3690-3 SS6
Description
EATON, B3690-3 SS6, J-Hanger, Adjustable, Series: B-Line, Steel, 1.24 in H x 0.404 in W x 0.569 in L Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
Eaton offers a wide variety of B-Line series clevis hangers available in a variety of materials, finishes and sizes.
| Type | J |
| Nominal Size | 3 in |
| Material | 316/316L Stainless Steel |
| Finish | 316/316L Stainless Steel |
| Dimensions | 1.24 in H x 0.404 in W x 0.569 in L |
| Series | B-Line |
| Brand | EATON |
| Package Width | 0.4 in |
| Package Height | 1.24 in |
| UNSPSC | 30101804 |
| Alternate Part Number 1 | Y070030316|20161958 |
| Package Length | 0.57 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Eaton |
| UPC | 782051737363 |
| Manufacturer Part Number | B3690-3 SS6 |
For Utility, Residential Buildings and Facilities, Commercial, Institutional Buildings, Industrial Facilities & Factories and Structures Applications, IT and Datacomm - Other Infrastructures, Conventional Energy, Datacenters - IT Space: Enterprise/Server Room/Network Closet, Renewable Energy and Alternative Energy Generation, Water and Wastewater Systems
Price/Availability Accessible On Login

EATONJ Hanger, 3 in, 316/316L Stainless Steel, 316/316L Stainless Steel