Mirror, 24 x 36 in, Satin
PartBOBB290824X36
MFG2908 2436
Description
Bobrick Welded Angle Frame Mirror, Snap-Lock, Series: B-2908, Rectangle Shape, 24 in Width, 3/4 in Thickness, Tempered Glass Lens, 304 Stainless Steel Frame, Galvanized Steel Backing, Satin, Domestic/Import: Domestic
Price/Availability Accessible On Login
24 in W x 36 in H. One-piece, roll-formed 3/4 x 3/4 in angle-frame. Type 304 stainless steel angle with satin finish. Corners heliarc welded, ground and polished smooth. Beveled frame edge at mirror for improved appearance. 1/4 in tempered glass mirror. Galvanized steel back. Secured to concealed wall hanger with theft-resistant mounting. Tempered glass mirrors resist breakage and provide a measure of safety from broken glass, but differ in color and reflective quality from standard glass mirrors. Bobrick uses the highest quality tempered glass mirrors. Modest distortion or heat-generated markings are normal in the tempered glass mirror manufacturing process. Therefore, Bobrick will not accept returns of tempered glass mirrors with random distortion or markings.
| Type | Mirror |
| Color Family | Stainless |
| Overall Width | 24 in |
| Overall Height | 36 in |
| Finish/Color | Satin |
| Backing Material | Galvanized Steel |
| Domestic/Import | Domestic |
| Frame | 304 Stainless Steel |
| Lens Material | Tempered Glass |
| Series | B-2908 |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 3/4 in |
| Width | 24 in |
| Brand | Bobrick |
| UNSPSC | 30181600 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Bobrick Washroom Equipment |
| Manufacturer Part Number | 2908 2436 |
15 Years Limited
Price/Availability Accessible On Login

BobrickMirror, 24 x 36 in, Satin

