Litze® Pot Filler Faucet, ADA, Wall Mount, 2 Lever Handle, 1-Hole, Polished Chrome
PartBRZ62843LFPC
MFG62843LF-PC
Description
Brizo® Pot Filler, Litze® Collection, 4 gpm Flow Rate, Swing Spout, 22 in Spout Reach, 4-1/4 in Spout Height, Knurled Handle, 2 Handles, Side Spray(Y/N): No, 1 Faucet Hole, 1 in Faucet Hole, 1/2 in Connection, IPS Connection, Wall Mounting, Ceramic Valve, 13.06 in L x 10.75 in W x 8.88 in H, Solid Brass, Polished Chrome, Import, Commercial/Residential
Price/Availability Accessible On Login
- 1-hole installation
- Cold water only
With twice the flow rate of standard kitchen faucets, Litze™ Pot Filler faucets by Brizo® make it easy to fill large cooking vessels quickly, without the walk from sink to stove.
| Type | Pot Filler |
| Color Family | Chrome |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Outlet Type | Fixed |
| Side Spray (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Handles | 2 |
| Collection | Litze® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Spout Included (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Commercial/Residential | Commercial/Residential |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | IPS |
| Dimensions | 13.06 in L x 10.75 in W x 8.88 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Faucet Hole Size | 1 in |
| Flow Rate | 4 gpm |
| Material | Solid Brass |
| Spout Height | 4-1/4 in |
| Spout Reach | 22 in |
| Spout Type | Swing |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Valve |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 12.6 in |
| Package Height | 11.22 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 16.34 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449931847 |
| Manufacturer Part Number | 62843LF-PC |
Limited Warranty on Parts and Finishes, 10 years For Multi-Family Residential and 5 years Commercial
ADA Compliant|ASME A112.18.1/CSA B125.1|ICC/ANSI A117.1|PROP65: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Litze® Pot Filler Faucet, ADA, Wall Mount, 2 Lever Handle, 1-Hole, Polished Chrome

