Virage® Single Hole Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.2 gpm, Luxe Gold
PartBRZ65030LFGLECO
MFG65030LF-GL-ECO
Description
Brizo® Lavatory Faucet, Series: 65030, Virage® Collection, 1.2 gpm Flow Rate, 5-5/8 in Spout Reach, 5-1/4 in Spout Height, Lever Handle, 1 Handle, 1 Faucet Hole, 1/2-14 Connection, NPSM Connection, Spray Pattern: Aerated/Laminar, Function: Traditional, 3 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, Ceramic, 8-1/16 in H, Solid Brass, Luxe Gold, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Hidden water-efficient, laminar flow aerator
- 1-hole installation
- Ceramic cartridge
- Optional red/blue temperature indicating glide ring
- MUST ORDER DRAIN SEPARATELY, push button or grid strainer drains available
The twists and flourishes of Old World wrought iron find bold new expression in the Virage® Bath Collection by Brizo. Blending modern sophistication with subtle art deco accents, the Virage single handle lavatory faucet is a uniquely elegant piece that adapts to almost any environment. The single lever allows for quick and effortless control of both temperature and water flow, coupling form and function in a unique design.
| Type | Single Hole |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Number of Handles | 1 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Gold |
| Collection | Virage® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Finish/Color | Luxe Gold |
| Connection Size | 1/2-14 |
| Connection Type | NPSM |
| Dimensions | 8-1/16 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Function | Traditional |
| Material | Solid Brass |
| Maximum Deck Thickness | 3 in |
| Mounting Type | Deck |
| Series | 65030 |
| Spout Height | 5-1/4 in |
| Spout Reach | 5-5/8 in |
| Spray Pattern | Aerated Laminar |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 10 in |
| Package Height | 9.5 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 19 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449860833 |
| Manufacturer Part Number | 65030LF-GL-ECO |
Lifetime Limited
ASSE 1070|ASME A112.18.1/CSA B125.1|ASME A112.18.2/CSA B125.2|ICC/ANSI A117.1|CalGreen Certified|CEC Certified|EPA WaterSense® Certified|MAP Certified|Verified Compliant With 0.25% Weighted Average PB Content Regulations
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Virage® Single Hole Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.2 gpm, Luxe Gold

