Odin® Single Hole Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.5 gpm, Polished Chrome
PartBRZ65175LFPC
MFG65175LF-PC
Description
Brizo® Lavatory Faucet, Odin™, 1.5 gpm, Fixed Spout, 4-13/16 in Spout Reach, 8-11/16 in Spout Height, Lever, 1 Handles, 1 Faucet Holes, 1/2-14, NPSM, Function: Traditional, 3 in Maximum Deck Thickness, Deck Mount, Ceramic Valve/Cartridge, Solid Brass, Polished Chrome, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Optional red/blue temperature indicating glide ring
- MUST ORDER DRAIN SEPARATELY, push button or grid strainer drains available
- 1.2 gpm models available using an ECO suffix
- See current Price Book for ordering details
- Technical specifications, installation and design files are comprehensive for all flow rates
| Type | Single Hole |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Number of Handles | 1 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Odin® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.5 gpm |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Connection Size | 1/2-14 |
| Connection Type | NPSM |
| Domestic/Import | Import |
| Function | Traditional |
| Material | Solid Brass |
| Maximum Deck Thickness | 3 in |
| Mounting Type | Deck |
| Spout Height | 8-11/16 in |
| Spout Reach | 4-13/16 in |
| Spout Type | Fixed |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 7 in |
| Package Height | 13.25 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 19 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449852210 |
| Manufacturer Part Number | 65175LF-PC |
Lifetime Limited On Parts and Finishes/5 Years Limited On Electronic Parts
ASME A112.18.1|CSA B125.1|CALGreen Standard|EPA WaterSense®|ICC/ANSI A117.1|Verified Compliant with 0.25% Weighted Average Pb Content Regulations|Water-Efficient
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Odin® Single Hole Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.5 gpm, Polished Chrome

