Siderna® Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Handle (Less Handles), 3-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Matte Black
PartBRZ65380LFBLLHPECO
MFG65380LF-BLLHP-ECO
Description
Brizo® Widespread Lavatory Faucet, Siderna®, 1.2 gpm, 6 to 16 in Center Distance, Fixed Spout, 6 in Spout Reach, 5-27/32 in Spout Height, Pop-Up Drain, 3 Faucet Holes, 1/2-14, IPS, 2-1/2 in Maximum Deck Thickness, Deck Mount, Ceramic Disc Valve/Cartridge, 8-1/2 in H, Solid Brass, Matte Black, Import, Commercial
Price/Availability Accessible On Login
- Spout features hidden water-efficient, laminar flow stream straightener
- Handles feature neodymium rare earth magnets to simplify installation and provide secure, flush fit
- MUST ORDER HANDLES SEPARATELY
The soft, flowing curves of the Siderna® Bath Collection mimic the movement of cascading waterfalls, while stark, crisp lines evoke modern sophistication. Customize the design with your choice of solid metal or glass accent handles.
| Type | Widespread |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Number of Handles | 2 Less Handles |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Black |
| Collection | Siderna® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Drain Material | Metal |
| Finish/Color | Matte Black |
| Center Distance | 6 to 16 in |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Connection Size | 1/2-14 |
| Connection Type | IPS |
| Dimensions | 8-1/2 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Drain Type | Pop-Up |
| Material | Solid Brass |
| Maximum Deck Thickness | 2-1/2 in |
| Mounting Type | Deck |
| Spout Height | 5-27/32 in |
| Spout Reach | 6 in |
| Spout Type | Fixed |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 9.625 in |
| Package Height | 8.125 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 17.125 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449808019 |
| Manufacturer Part Number | 65380LF-BLLHP-ECO |
Limited Lifetime On Parts/5 Years Limited On Electronic Parts
ADA Compliant|ASME A112.18.1|CSA B125.1|ASME A112.18.2|CSA B125.2|EPA WaterSense® Certified|ICC/ANSI A117.1
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Siderna® Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Handle (Less Handles), 3-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Matte Black

