Virage® Wall Mount Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.5 gpm, Polished Nickel
PartBRZ65830LFPN
MFG65830LF-PN
Description
Brizo® Lavatory Faucet, Virage®, 1.5 gpm, 8 in Center Distance, Fixed Spout, 8-1/2 in Spout Reach, Lever, 2 Handles, Grid Strainer Drain, 3 Faucet Holes, 1/2 in, IPS, Function: Traditional, Wall Mount, Ceramic Valve/Cartridge, 14-5/16 in W, Brass, Polished Nickel, Import, Commercial
Notice
Price/Availability Accessible On Login- FOR SALE ONLY IN HAWAII
- Spout features hidden water-efficient, laminar flow aerator
- 8 1/2 in spout length, adjustable rough (2 1/8 in - 3 1/2 in)
- 1.2 gpm models available using an ECO suffix
- See current Price Book for ordering details
- Technical specifications, installation and design files are comprehensive for all flow rates
The twists and flourishes of Old World wrought iron find bold new expression in the Virage® Bath Collection.
| Type | Wall Mount |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Number of Handles | 2 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Virage® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.5 gpm |
| Finish/Color | Polished Nickel |
| Center Distance | 8 in |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | IPS |
| Dimensions | 14-5/16 in W |
| Domestic/Import | Import |
| Drain Type | Grid Strainer |
| Function | Traditional |
| Material | Brass |
| Mounting Type | Wall |
| Spout Reach | 8-1/2 in |
| Spout Type | Fixed |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 9.25 in |
| Package Height | 13.5 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 15.75 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449605014 |
| Manufacturer Part Number | 65830LF-PN |
Rough, Trim and RP72412 Strainer
Limited Lifetime On Parts/5 Years Limited On Electronic Parts
ADA Compliant|ASME A112.18.1|CSA B125.1|ASME A112.18.2|CSA B125.2|EPA WaterSense® Certified|ICC/ANSI A117.1
Notice
Price/Availability Accessible On Login- FOR SALE ONLY IN HAWAII

Brizo®Virage® Wall Mount Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.5 gpm, Polished Nickel

