Charlotte® Towel Bar, 24 in L, Polished Nickel
PartBRZ692485PN
MFG692485-PN
Description
Brizo® Towel Bar, Square, Collection: Charlotte®, 24 in Bar Length, 26-1/8 in Overall Length, 3-5/8 in Overall Depth, 2-3/8 in Overall Height, Polished Nickel, Import
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Wood blocking is preferable behind all wall surfaces
- If wood blocking is not available try finding a wood stud to anchor at least one end of this accessory
- Note: Plastic anchors, screws, toggle bolts and mounting brackets are included with the mounting hardware
- 5/8 in square bar
The Charlotte™ Bath Collection infuses clean lines with classical elegance, deftly bridging the gap between traditional and modern design.
| Type | Bar |
| Color Family | Nickel |
| Bar Length | 24 in |
| Collection | Charlotte® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Polished Nickel |
| Domestic/Import | Import |
| Overall Depth | 3-5/8 in |
| Overall Height | 2-3/8 in |
| Overall Length | 26-1/8 in |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 9.125 in |
| Package Height | 5.25 in |
| UNSPSC | 30181602 |
| Package Length | 23.5 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449651073 |
| Manufacturer Part Number | 692485-PN |
Mounting Hardware
Lifetime Faucet and Finish Limited/5 Years Limited
PROP65: This product contains one or more chemicals including lead known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Brizo®Charlotte® Towel Bar, 24 in L, Polished Nickel

