Essential™ Hand Shower Slide Bar, 28-7/8 in L, Matte Black
PartBRZ74799BL
MFG74799-BL
Description
Brizo® Wall Slide Bar, Linear Square Universal, Series: Essential™ Shower Series, 28-7/8 in Bar Length, 3-11/16 in Overall Depth, 30 in Overall Height, 2-1/4 in L x 2-1/4 in W Base, Matte Black, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Pivoting handshower mount provides easy, smooth one-handed operation up and down bar
- Slidebar with integrated hose connection
| Type | Slide Bar |
| Color Family | Black |
| Collection | Essential™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Length | 28-7/8 in |
| Finish/Color | Matte Black |
| Bar Length | 28-7/8 in |
| Base Size | 2-1/4 in L x 2-1/4 in W |
| Domestic/Import | Import |
| Overall Depth | 3-11/16 in |
| Overall Height | 30 in |
| Series | Essential™ Shower Series |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 10.04 in |
| Package Height | 3.66 in |
| UNSPSC | 30181600 |
| Package Length | 30.43 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449967167 |
| Manufacturer Part Number | 74799-BL |
60 to 82 in Stretchable Finished Metal Hose and Integrated Elbow
Limited Lifetime on Parts and Finish, 10 Years for Multi-Family Residential and 5 Years for Commercial
ASME A112.18.1|CSA B125.1|PROP65: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Essential™ Hand Shower Slide Bar, 28-7/8 in L, Matte Black

