Essential™ Rainshower Shower Head, 8 in Dia, 1-Function, 1.75 gpm, Brushed Nickel
PartBRZ83341BN
MFG83341-BN
Description
Brizo® Raincan Shower Head, Vesi®, 2.5 gpm, 1/2 in Connection, Squared Shape, Number of Sprays: 1, Spray Pattern: Full Body, Ceiling Mounting, 80 psi, 7-11/16 x 2-9/16 in Head, Brass, Brushed Nickel, Import
Price/Availability Accessible On Login
- 8 in single-function raincan showerhead
- Solid brass construction
- Finished spray face
- Intended for overhead raincan orientation only
The masculine design of the Vesi Bath Collection by Brizo®, artfully combines presence with a lightness of being.
| Type | Rainshower |
| Number of Functions | 1 |
| Diameter Range | 6-1/4 to 8 in |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Essential™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Diameter | 8 in |
| Finish/Color | Brushed Nickel |
| Connection Size | 1/2 in |
| Domestic/Import | Import |
| Head Size | 7-11/16 x 2-9/16 in |
| Material | Brass |
| Maximum Flow Rate | 1.75 gpm |
| Mounting Type | Ceiling |
| Number of Sprays | 1 |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Shape | Square |
| Spray Pattern | Full Body |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 9.25 in |
| Package Height | 9.75 in |
| UNSPSC | 30181801 |
| Package Length | 8.625 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449588881 |
| Manufacturer Part Number | 83341-BN |
Limited Lifetime
ASME A112.18.1|CSA B125.1
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Essential™ Rainshower Shower Head, 8 in Dia, 1-Function, 1.75 gpm, Brushed Nickel

