Kintsu® Shower Arm & Flange, Wall Mount, 10 in L, Luxe Gold
PartBRZ83806GL
MFG83806-GL
Description
Brizo® Shower Arm and Flange, Kintsu™ Collection, 10 in Arm Length, Specifications: 1/2 in NPT, 2 in Dia Flange, Solid Brass, Luxe Gold, Import
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
Delicate harmonies come to life in the Kintsu™ bath collection by Brizo®. Tranquil contours reflect elegant Scandinavian minimalism, while natural materials and broken geometries channel the Japanese philosophy of Wabi-Sabi.
| Type | Arm & Flange |
| Mounting Type | Wall |
| Color Family | Gold |
| Arm Length | 10 in |
| Collection | Kintsu® |
| Finish/Color | Luxe Gold |
| Domestic/Import | Import |
| Material | Solid Brass |
| Specifications | 1/2 in NPT, 2 in Dia Flange |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 10 in |
| Package Height | 2.81 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 2 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449961578 |
| Manufacturer Part Number | 83806-GL |
Lifetime Limited on Parts and Finish for Commercial Purchasers, 10 years for Multi-Family Residential, 5 years for all Other Commercial Uses
ASME A112.18.1/CSA B125.1
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Brizo®Kintsu® Shower Arm & Flange, Wall Mount, 10 in L, Luxe Gold

