Virage® Hand Shower, 1-Function, 1.75 gpm, Venetian Bronze
PartBRZ85830RB
MFG85830-RB
Description
Brizo® Hand Shower, Virage®, Shower Head Patterns: 1-Function, 2 gpm, 60 to 82 in Hose Length, Full Body Spray, 80 psi, 1/2-14 NPSM, Metal Hose, Plastic, Venetian Bronze, 9-7/8 in H, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Single spray setting - Full Spray
The twists and flourishes of Old World wrought iron find bold new expression in the Virage® Bath Collection.
| Type | Hand Shower |
| Color Family | Bronze |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Collection | Virage® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Number of Functions | 1 |
| Finish/Color | Venetian Bronze |
| Connection Type | 1/2-14 NPSM |
| Dimensions | 9-7/8 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Hose Length | 60 to 82 in |
| Hose Material | Metal |
| Material | Plastic |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Shower Head Patterns | 1-Function |
| Spray Type | Full Body |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 7.5 in |
| Package Height | 9 in |
| UNSPSC | 30181503 |
| Package Length | 12.25 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449605342 |
| Manufacturer Part Number | 85830-RB |
Wall Mount Bracket and Elbow
Lifetime Limited on Parts and Finish/5 Years Limited on Electronic Parts
ASME A112.18.1|CSA B125.1
Commercial
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Virage® Hand Shower, 1-Function, 1.75 gpm, Venetian Bronze

