Siderna® Two Wall Mount Lavatory Faucet Lever Handle, Matte Black
PartBRZHL5882BL
MFGHL5882-BL
Description
Brizo® Wall Mount Lavatory Faucet Lever Handle, Two, Collection: Siderna®, Matte Black, Import
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Handles secure to valves with rare earth magnets
The soft, flowing curves of the Siderna® Bath Collection mimic the movement of cascading waterfalls, while stark, crisp lines evoke modern sophistication. Pair the solar gray glass accent handles with the wallmount lavatory to create a customized look.
| Color Family | Black |
| Collection | Siderna® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Matte Black |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Matte Black |
| Type | Two |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 5 in |
| Package Height | 3.5 in |
| UNSPSC | 30181804 |
| Package Length | 7.5 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449705363 |
| Manufacturer Part Number | HL5882-BL |
(1) Pair Handle
ADA Compliant
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Brizo®Siderna® Two Wall Mount Lavatory Faucet Lever Handle, Matte Black

