Tub/Shower Rough-In, Forged Brass Body
PartBRZR60000PX
MFGR60000-PX
Description
Brizo® Tub/Shower Rough-In, For Use With: MultiChoice® Universal Single or Dual Function Trim, Thin Wall Mount, Forged Brass Body
Price/Availability Accessible On Login
- Multi
- Cartridge ships with trim
- Back-to-back capability
- Extension kit available
- See trim model for details
The MultiChoice® Universal rough works with any Brizo pressure balance or TempAssure® Thermostatic shower trim. Once it is installed, it is easy to update the shower experience or update its style at any time, without having to go behind the wall.
| Nominal Size | 1/2 in |
| End Style | Crimp PEX |
| Body Material | Forged Brass |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | Crimp PEX |
| Domestic/Import | Domestic |
| Mounting Type | Thin Wall |
| Suitable For Use With | MultiChoice® Universal Single or Dual Function Trim |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 5.5 in |
| Package Height | 5 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 13.55 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449760492 |
| Manufacturer Part Number | R60000-PX |
UN Outlets
Lifetime Faucet and Limited Finish, 5 Years Limited on Electronic Parts
ASME A112.18.1/CSA B125.1
Commercial
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Tub/Shower Rough-In, Forged Brass Body

