Kintsu® Shower Arm Rough, For 81406-XX Dual Waterway Multi-Functional Raincan Shower Head, 1/2 in, FNPT, Ceiling Mount, Brass
PartBRZR83992
MFGR83992
Description
Brizo® Shower Arm Rough, Kintsu™ Collection, For Use With: 81406-XX Dual Waterway Multi-Functional Raincan Shower Head, Specifications: 1/2 in FNPT, Ceiling Mount, Brass, 3-15/16 in L x 5 in H Dimensions, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Forged brass body
- 1/2 in NPT inlets have female threads
- Connect inlets to two volume controls, or on-wall diverter with two positions shared or non-shared
- Removable filters for servicing
Delicate harmonies come to life in the Kintsu™ bath collection by Brizo®. Tranquil contours reflect elegant Scandinavian minimalism, while natural materials and broken geometries channel the Japanese philosophy of Wabi-Sabi.
| Nominal Size | 1/2 in |
| End Style | FNPT |
| Collection | Kintsu® |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | FNPT |
| Dimensions | 3-15/16 in L x 5 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Material | Brass |
| Specifications | 1/2 in FNPT, Ceiling Mount |
| Suitable For Use With | 81406-XX Dual Waterway Multi-Functional Raincan Shower Head |
| Type | Rough Valve |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 3.94 in |
| Package Height | 5 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 2.63 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449966313 |
| Manufacturer Part Number | R83992 |
Limited - 10 years for Multi-Family Residential, 5 years for Commercial Uses
ASME A112.18.1/CSA B125.1|PROP65: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Kintsu® Shower Arm Rough, For 81406-XX Dual Waterway Multi-Functional Raincan Shower Head, 1/2 in, FNPT, Ceiling Mount, Brass

