Essential™ Shower Arm & Flange, Ceiling Mount, 6 in L, Polished Chrome
PartBRZRP70764PC
MFGRP70764PC
Description
Brizo® Shower Arm and Flange, Collection: Siderna®, 6 in Arm Length, 1/2 in NPT, Brass, Polished Chrome, 2-1/2 in Square Flange, Import
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Nipples and flange are of solid metal construction
- Adjustable flange is held in place on shower arm by rubber friction ring
- Ceiling mount
| Type | Arm & Flange |
| Mounting Type | Ceiling |
| Color Family | Chrome |
| Arm Length | 6 in |
| Collection | Essential™ |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Dimensions | 2-1/2 in Square Flange |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Polished Chrome |
| Material | Brass |
| Specifications | 1/2 in NPT |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 5 in |
| Package Height | 9 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 11.13 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449671927 |
| Manufacturer Part Number | RP70764PC |
Limited Lifetime
ASME A112.18.1|CSA B125.1
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Brizo®Essential™ Shower Arm & Flange, Ceiling Mount, 6 in L, Polished Chrome

