Essential™ Shower Arm & Flange, Wall Mount, 16 in L, Luxe Steel
PartBRZRP81434SL
MFGRP81434SL
Description
Brizo® Jointed Shower Arm and Flange, Litze® Collection, Brass Arm, For Use With: Model T600/T602/T604 MultiChoice® Valve Trim, Specifications: 1/2-14 NPSM, Brass, Luxe Steel, 16 in L x 4.13 in W x 2.5 in H Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Solid brass shower arm with two locking hinges for positioning
- 1/2 in NPT threads
The Litze™ Bath Collection melds innovative engineering and artistry to strike a balance that is equally at home in modern classic environments and urban industrial spaces. With 2 locking hinges, the jointed shower arm allows for a variety of showerhead positions.
| Type | Arm & Flange |
| Mounting Type | Wall |
| Color Family | Stainless |
| Arm Length | 16 in |
| Collection | Essential™ |
| Finish/Color | Luxe Steel |
| Arm Material | Brass |
| Dimensions | 16 in L x 4.13 in W x 2.5 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Material | Brass |
| Specifications | 1/2-14 NPSM |
| Suitable For Use With | Model T600/T602/T604 MultiChoice® Valve Trim |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 5.5 in |
| Package Height | 6 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 8.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449926546 |
| Manufacturer Part Number | RP81434SL |
Lifetime Limited Warranty on Parts and Finishes or For Commercial Users, for 5 years From Date of Purchase
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Essential™ Shower Arm & Flange, Wall Mount, 16 in L, Luxe Steel

