Traditional Thermostatic Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Polished Nickel
PartBRZT60010PN
MFGT60010-PN
Description
Brizo® Valve Trim, Traditional, Series: TempAssure® 60, Baliza® Collection, 2.5 gpm Shower Flow Rate, 1 Handles, Lever Handle, 7-1/2 in Dia Trim, Thermostatic Ceramic Cartridge, 80 psi Pressure, Wall Mounting, For Use With: MultiChoice® R60000 Series Universal Rough-In Valve Body, Zinc, Polished Nickel
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- RP74785 extension kit extends rough installation upto 1-3/4 in
- Thermostatic wax element maintains the outlet temperature to +/-3.6 deg F
- Back-to-back installation capability
- Lever volume control handle temperature adjustment dial
- Field adjustable to limit handle rotation into hot water zone
- All parts are replaceable from the front of the valve
- Traditional yet timeless styling bridges the past and present
Traditional yet timeless styling bridges the past and present.
| Type | Thermostatic Trim |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Traditional |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Polished Nickel |
| Domestic/Import | Domestic |
| Material | Zinc |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Handles | 1 |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Series | TempAssure® 60 |
| Shower Flow Rate | 2.5 gpm |
| Suitable For Use With | MultiChoice® R60000 Series Universal Rough-In Valve Body |
| Trim Size | 7-1/2 in Dia |
| Valve/Cartridge Type | Thermostatic Ceramic |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 12 in |
| Package Height | 19 in |
| UNSPSC | 30181810 |
| Package Length | 16.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449546591 |
| Manufacturer Part Number | T60010-PN |
ASSE 1016|ASME A112.18.1|ANSI A117.1|CSA B125.1|ICC Compliance
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Brizo®Traditional Thermostatic Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Polished Nickel

