Virage® Thermostatic Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Luxe Gold
PartBRZT60030GL
MFGT60030-GL
Description
Brizo® Valve Only Trim, Virage® Tempassure® Collection, 1 Handles, Lever Handle, 7-1/2 in L x 7-1/2 in W Trim, Thermostatic Ceramic Cartridge, Hand Shower: No, Wall Mounting, For Use With: MultiChoice® Model Universal Rough, Old World Wrought Iron, Luxe Gold
Price/Availability Accessible On Login
- Independent temperature and volume control
- RP74785 extension kit extends rough installation up to 1 3/4 in
The twists and flourishes of old world wrought iron find bold new expression in the Virage® bath collection.
| Type | Thermostatic Trim |
| Color Family | Gold |
| Collection | Virage® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Luxe Gold |
| Domestic/Import | Domestic |
| Hand Shower Yes/No | No |
| Material | Old World Wrought Iron |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Handles | 1 |
| Suitable For Use With | MultiChoice® Model Universal Rough |
| Trim Size | 7-1/2 in L x 7-1/2 in W |
| Valve/Cartridge Type | Thermostatic Ceramic |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 12 in |
| Package Height | 19.25 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 16.625 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449861144 |
| Manufacturer Part Number | T60030-GL |
ADA Compliant|ASME A112.18.1|ASSE 1016|CSA B125.1|EPA WaterSense® Certified|ICC/ANSI A117.1|MAP Certified|Prop 65: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Virage® Thermostatic Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Luxe Gold

