Vettis® Thermostatic Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Matte Black
PartBRZT60088BL
MFGT60088-BL
Description
Brizo® Valve Only Trim, Universal, Series: TempAssure®, Vettis™ Collection, 1.75 gpm Shower Flow Rate, Lever Handle, 6-13/16 in W x 6-1/2 in H Trim, Thermostatic Ceramic Cartridge, Spray Pattern: H2Okinetic®, 80 psi Pressure, Wall Mounting, For Use With: MultiChoice® R60000 Series Universal Rough-In Valve Body, Zinc, Matte Black
Price/Availability Accessible On Login
- Temp
- Independent temperature and volume control
- Red/Blue temperature markings
- RP91022 extension kit extends rough installation up to 1 3/4 in Must order appropriate finish to match trim
The Vettis™ Bath Collection combines a solid form with the sensory experience of a waterfall to create a truly contemporary centerpiece. The unprecedented water delivery system pairs flawlessly with the faucets geometric form to embody the strength of nature.
| Type | Thermostatic Trim |
| Color Family | Black |
| Collection | Vettis® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Matte Black |
| Domestic/Import | Domestic |
| Material | Zinc |
| Mounting Type | Wall |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Series | TempAssure® |
| Shower Flow Rate | 1.75 gpm |
| Spray Pattern | H2OKinetic® |
| Suitable For Use With | MultiChoice® R60000 Series Universal Rough-In Valve Body |
| Trim Size | 6-13/16 in W x 6-1/2 in H |
| Valve/Cartridge Type | Thermostatic Ceramic |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 12.375 in |
| Package Height | 5.25 in |
| UNSPSC | 30181810 |
| Package Length | 22.68 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449849487 |
| Manufacturer Part Number | T60088-BL |
ASME A112.18.1/CSA B125.1|EPA WaterSense®|ICC/ANSI A117.1|Water-Efficient
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Vettis® Thermostatic Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Matte Black

