Odin® Thermostatic Shower Trim, ADA, Lever Handle, Polished Chrome
PartBRZT60275PC
MFGT60275-PC
Description
Brizo® Shower Only, Series: TempAssure®, Odin™ Collection, 2 gpm Shower Flow Rate, 2 Handles, Lever Handle, 7-1/2 in Dia Trim, Thermostatic Ceramic Cartridge, Hand Shower: No, Spray Pattern: Full, 80 psi Pressure, Wall Mounting, For Use With: MultiChoice® Universal Rough-In Valve, Brass, Polished Chrome, Commercial Commercial/Residential
Price/Availability Accessible On Login
- Independent temperature and volume control
- RP74785 extension kit extends rough installation up to 1 3/4 in
The Odin™ Bath Collection pairs a clean, Scandinavian design with a wealth of leading-edge technologies. The Polished Chrome and Brushed Nickel finishes speak to the modern European influence behind the design. For an added style statement, explore the special edition Jason Wu for Brizo® collection, featuring a signature matte black finish and unique accessories.
| Type | Thermostatic Trim |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Odin® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | Yes |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Domestic/Import | Domestic |
| Hand Shower Yes/No | No |
| Material | Brass |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Handles | 2 |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Series | TempAssure® |
| Shower Flow Rate | 2 gpm |
| Spray Pattern | Full |
| Suitable For Use With | MultiChoice® Universal Rough-In Valve |
| Trim Size | 7-1/2 in Dia |
| Valve/Cartridge Type | Thermostatic Ceramic Cartridge |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 12 in |
| Package Height | 19 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 16.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449689151 |
| Manufacturer Part Number | T60275-PC |
5-3/8 in Round Raincan Showerhead
Limited Lifetime on Parts/5 Years Limited on Electronic Parts
ASME A112.18.1/CSA B125.1|ASSE 1016|EPA WaterSense® Certified|Water-Efficient
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Odin® Thermostatic Shower Trim, ADA, Lever Handle, Polished Chrome

