Siderna® Thermostatic Shower Trim, ADA, Lever Handle, Brushed Nickel
PartBRZT60280BN
MFGT60280-BN
Description
Brizo® Shower Only, Series: TempAssure®, Siderna® Collection, 2.5 gpm Shower Flow Rate, 1 Handles, Lever Handle, 7 in H Trim, Thermostatic Ceramic Cartridge, Hand Shower: No, Spray Pattern: Full, 1 Spray Functions, 80 psi Pressure, Wall Mounting, For Use With: MultiChoice® Universal Rough, Brass, Brushed Nickel
Price/Availability Accessible On Login
- Independent temperature and volume control
- Escutcheon features neodymium rare earth magnets to simplify installation and provide secure, flush fit
- RP82245 extension kit extends rough installation up to 1 3/4 in
Combining geometric structure with natural inspiration, the Siderna Bath Collection by Brizo® represents the merging of two very different worlds. Its soft, flowing curves mimic the movement of cascading waterfalls, while its stark, crisp lines evoke modern sophistication.
| Type | Thermostatic Trim |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Siderna® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | Yes |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Brushed Nickel |
| Domestic/Import | Domestic |
| Hand Shower Yes/No | No |
| Material | Brass |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Handles | 1 |
| Number of Spray Functions | 1 |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Series | TempAssure® |
| Shower Flow Rate | 2.5 gpm |
| Spray Pattern | Full |
| Suitable For Use With | MultiChoice® Universal Rough |
| Trim Size | 7 in H |
| Valve/Cartridge Type | Thermostatic Ceramic Cartridge |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 12 in |
| Package Height | 19 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 16.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449638777 |
| Manufacturer Part Number | T60280-BN |
8-5/8 x 5-3/4 in Rectangular Raincan Showerhead and 16 in Decorative Solid Brass Shower Arm
Limited Lifetime on Parts/5 Years Limited on Electronic Parts
ADA Compliant|ASME A112.18.1|CSA B125.1
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Siderna® Thermostatic Shower Trim, ADA, Lever Handle, Brushed Nickel

