Baliza® Thermostatic Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Polished Chrome
PartBRZT60475PC
MFGT60475-PC
Description
Brizo® Tub and Shower Faucet Trim, Series: TempAssure®, Baliza® Collection, 2 gpm Shower Flow Rate, Pull-Down Diverter Spout, 5-1/2 in Spout Reach, 1 Handles, Metal Lever Handle, 7-1/2 in Dia Trim, Thermostatic Ceramic Cartridge, Hand Shower: No, Spray Pattern: Full Body, 1 Spray Functions, 80 psi Pressure, Wall Mounting, For Use With: MultiChoice® Universal Rough-In Valve Body, Brass, Polished Chrome
Price/Availability Accessible On Login
- Independent temperature and volume control
- RP74785 extension kit extends rough installation up to 1 3/4 in
The Odin™ Bath Collection pairs a clean, Scandinavian design with a wealth of leading-edge technologies. The Polished Chrome and Brushed Nickel finishes speak to the modern European influence behind the design. For an added style statement, explore the special edition Jason Wu for Brizo® collection, featuring a signature matte black finish and unique accessories.
| Type | Thermostatic Trim |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Baliza® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | Yes |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Domestic/Import | Domestic |
| Hand Shower Yes/No | No |
| Material | Brass |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Handles | 1 |
| Number of Spray Functions | 1 |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Series | TempAssure® |
| Shower Flow Rate | 2 gpm |
| Spout Reach | 5-1/2 in |
| Spout Type | Pull-Down Diverter |
| Spray Pattern | Full Body |
| Suitable For Use With | MultiChoice® Universal Rough-In Valve Body |
| Trim Size | 7-1/2 in Dia |
| Valve/Cartridge Type | Thermostatic Ceramic |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 12 in |
| Package Height | 19 in |
| UNSPSC | 30181810 |
| Package Length | 16.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449689182 |
| Manufacturer Part Number | T60475-PC |
5-3/8 in H2Okinetic® Round Raincan Showerhead, 16 in Shower Arm and Flange
Limited Lifetime
ADA Compliant|ANSI/ICC A117.1|ASME A112.18.1/CSA B125.1|ASSE 1016|Cal Green Compliant|CEC Certified|EPA WaterSense® Certified
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Baliza® Thermostatic Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Polished Chrome

