Odin® Tub & Shower Diverter Trim, ADA, Luxe Gold
PartBRZT60875GLLHP
MFGT60875-GLLHP
Description
Brizo® Diverter Trim, Odin® Collection, 4-1/2 in Dia Trim, Hand Shower: No, 3 Spray Functions, Wall Mounting, For Use With: TempAssure® Pressure Balance and Thermostatic Custom Showers, Brass, Luxe Gold, 2-1/2 in L x 4-1/2 in W x 4-1/2 in H Dimensions, Import, Commercial/Residential Commercial/Residential
Price/Availability Accessible On Login
- For 2 individual positions with no shared positions, order RP72123
- 1/2 in universal inlets/outlets
- Cartridge ships with trim
- Must order rough separately
- RP75012 extension kits extends rough installation up to 1 in
| Type | Diverter Trim |
| Color Family | Gold |
| Collection | Odin® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Luxe Gold |
| Commercial/Residential | Commercial/Residential |
| Dimensions | 2-1/2 in L x 4-1/2 in W x 4-1/2 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Hand Shower Yes/No | No |
| Material | Brass |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Spray Functions | 3 |
| Suitable For Use With | TempAssure® Pressure Balance and Thermostatic Custom Showers |
| Trim Size | 4-1/2 in Dia |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 6.7 in |
| Package Height | 6.8 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 13.4 in |
| Country of Origin | DE |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449960595 |
| Manufacturer Part Number | T60875-GLLHP |
Limited Lifetime on Parts and Finish, 10 Years for Multi-Family Residential and 5 Years for Commercial
ADA Compliant|ASME A112.18.1|CEC Certified|CSA B125.1|ICC/ANSI A117.1|PROP65: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Odin® Tub & Shower Diverter Trim, ADA, Luxe Gold

