Kintsu® Pressure Balanced Tub & Shower Trim, Polished Chrome
PartBRZT60P006PCLHP
MFGT60P006-PCLHP
Description
Brizo® Valve Only Trim, Universal, Series: 60 Series, Kintsu™ Collection, Valve Flow Rate 6.3 gpm, 7-13/16 in H Trim, Pressure Balanced Valve Cartridge, 60 psi Pressure, Wall Mounting, For Use With: MultiChoice® R60000 Series Universal Rough Valve Body, Solid Brass, Polished Chrome, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Red/Blue temperature markings
- MUST ORDER HANDLE SEPARATELY
- RP81665 extension kit extends rough installation up to 1 3/4 in
Delicate harmonies come to life in the Kintsu™ bath collection by Brizo®. Tranquil contours reflect elegant Scandinavian minimalism, while natural materials and broken geometries channel the Japanese philosophy of Wabi-Sabi.
| Type | Pressure Balanced Trim |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Kintsu® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Domestic/Import | Import |
| Material | Solid Brass |
| Mounting Type | Wall |
| Pressure Rating | 60 psi |
| Series | 60 |
| Suitable For Use With | MultiChoice® R60000 Series Universal Rough Valve Body |
| Trim Size | 7-13/16 in H |
| Valve Flow Rate | 6.3 gpm |
| Valve/Cartridge Type | Pressure Balanced Valve Cartridge |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 6.5 in |
| Package Height | 7.81 in |
| UNSPSC | 30181810 |
| Package Length | 3.06 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449963763 |
| Manufacturer Part Number | T60P006-PCLHP |
Lifetime Limited on Parts and Finish for Commercial Purchasers, 10 years for Multi-Family Residential, 5 years for all Other Commercial Uses
ASME A112.18.1/CSA B125.1|ASSE 1016|ICC/ANSI A117.1|PROP65: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Kintsu® Pressure Balanced Tub & Shower Trim, Polished Chrome

