Invari™ Wall Mount Lavatory Faucet, 1 Handle (Less Handle), 2-Hole, 1.2 gpm, Luxe Gold
PartBRZT65776LFGLLHPECO
MFGT65776LF-GLLHP-ECO
Description
Brizo® Lavatory Faucet; Invari™; 1.2 gpm; Fixed Spout; 9-1/8 in Spout Reach; 2-3/4 in Spout Height; 2 Faucet Holes; 1/2 in; Function: Traditional; Wall Mount; Ceramic Cartridge Valve/Cartridge; Solid Brass; Luxe Gold; Import; Commercial/Residential
Price/Availability Accessible On Login
- 2-hole wall mount installation
- Optional wall plate escutcheon RP100323
- MUST ORDER DRAIN SEPARATELY, push button or grid stainer drains available
- Hidden water-efficient, laminar flow stream straightener
The Invari Bath Collection by Brizo celebrates a modern revival of classic forms, where Edwardian elegance is softened by streamlined, Machine age sensibilities.
| Type | Wall Mount |
| Number of Faucet Holes | 2 |
| Number of Handles | 1 Less Handle |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Gold |
| Collection | Invari™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Finish/Color | Luxe Gold |
| Commercial/Residential | Commercial/Residential |
| Connection Size | 1/2 in |
| Domestic/Import | Import |
| Function | Traditional |
| Material | Solid Brass |
| Mounting Type | Wall |
| Spout Height | 2-3/4 in |
| Spout Reach | 9-1/8 in |
| Spout Type | Fixed |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Cartridge |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 11.5 in |
| Package Height | 5.8 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 13.2 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449904629 |
| Manufacturer Part Number | T65776LF-GLLHP-ECO |
Limited Warranty on Parts and Finishes, 10 years For Multi-Family Residential and 5 years Commercial
ANSI/ASME A112.18.1/CSA B125.1|ANSI/ASME A112.18.2/CSA B125.2|CEC Certified|EPA WaterSense® Certified
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Invari™ Wall Mount Lavatory Faucet, 1 Handle (Less Handle), 2-Hole, 1.2 gpm, Luxe Gold

