Kintsu® Tub & Shower Volume Control Trim, ADA, Lever Handle, Luxe Gold
PartBRZT66606GL
MFGT66606-GL
Description
Brizo® Volume Control Trim, Kintsu™ Sensori® Collection, Valve Flow Rate 16.2 gpm, 1 Handle, Lever Handle, 2-3/16 in Dia x 3-7/16 in W Trim, 60 psi Pressure, Wall Mounting, Luxe Gold, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Volume control is required for every outlet and every set of body sprays
- Rough accommodates installation depths of 2 1/8 in to 2 3/4 in
- Must order rough separately
Delicate harmonies come to life in the Kintsu™ bath collection by Brizo®. Tranquil contours reflect elegant Scandinavian minimalism, while natural materials and broken geometries channel the Japanese philosophy of Wabi-Sabi.
| Type | Volume Control Trim |
| Color Family | Gold |
| Collection | Kintsu® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Luxe Gold |
| Domestic/Import | Import |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Handles | 1 |
| Pressure Rating | 60 psi |
| Trim Size | 2-3/16 in Dia x 3-7/16 in W |
| Valve Flow Rate | 16.2 gpm |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 2.19 in |
| Package Height | 2.19 in |
| UNSPSC | 30181810 |
| Package Length | 3.44 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449959209 |
| Manufacturer Part Number | T66606-GL |
Lifetime Limited on Parts and Finish for Commercial Purchasers, 10 years for Multi-Family Residential, 5 years for all Other Commercial Uses
ADA Compliant|ASME A112.18.1/CSA B125.1|ICC/ANSI A117.1
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Kintsu® Tub & Shower Volume Control Trim, ADA, Lever Handle, Luxe Gold

