Litze® Tub & Shower Volume Control Trim, ADA, T-Lever Handle, Luxe Steel
PartBRZT66633SL
MFGT66633-SL
Description
Brizo® Sensori® Volume Control Trim, Litze® Collection, Valve Flow Rate 16.2 gpm, 1 Handle, T-Lever Handle, 4.03 in L x 3.09 in W x 2.13 in H Trim, Hand Shower: No, 60 psi Pressure, Wall Mounting, Luxe Steel, Commercial
Price/Availability Accessible On Login
- Textural knurling detail on handle
- MUST ORDER ROUGH SEPARATELY
The Litze™ Bath Collection melds innovative engineering and artistry to strike a balance that is equally at home in modern classic environments and urban industrial spaces.
| Type | Volume Control Trim |
| Color Family | Stainless |
| Collection | Litze® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Handle Type | T-Lever |
| Finish/Color | Luxe Steel |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Domestic/Import | Domestic |
| Hand Shower Yes/No | No |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Handles | 1 |
| Pressure Rating | 60 psi |
| Trim Size | 4.03 in L x 3.09 in W x 2.13 in H |
| Valve Flow Rate | 16.2 gpm |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 5.6 in |
| Package Height | 5.2 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 10.9 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449926775 |
| Manufacturer Part Number | T66633-SL |
Lifetime Limited Warranty on Parts and Finishes or For Commercial Users, for 5 years From Date of Purchase
ASME A112.18.1/CSA B125.1|ICC/ANSI A117.1
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Litze® Tub & Shower Volume Control Trim, ADA, T-Lever Handle, Luxe Steel

