Litze® Tub & Shower Volume Control Trim, ADA, Lever Handle, Luxe Nickel
PartBRZT66634NK
MFGT66634-NK
Description
Brizo® Volume Control Shower Trim, Collection: Litze™ SENSORI®, 9.1 gpm Shower Flow, 1 Handles, Industrial Lever Handle, 2-1/8 in Dia x 3-3/4 in D Trim, 60 psi, Wall Mount, Luxe Nickel
Price/Availability Accessible On Login
- Volume control has recommended working pressure of 45-80 psi
- MUST ORDER ROUGH SEPARATELY
The Litze™ Bath Collection melds innovative engineering and artistry to strike a balance that is equally at home in modern classic environments and urban industrial spaces.
| Type | Volume Control Trim |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Litze® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Luxe Nickel |
| Domestic/Import | Domestic |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Handles | 1 |
| Pressure Rating | 60 psi |
| Shower Flow Rate | 9.1 gpm |
| Trim Size | 2-1/8 in Dia x 3-3/4 in D |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 5.6 in |
| Package Height | 5.2 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 10.9 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449828741 |
| Manufacturer Part Number | T66634-NK |
ASME A112.18.1|CSA B125.1|ICC/ANSI A117.1
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Litze® Tub & Shower Volume Control Trim, ADA, Lever Handle, Luxe Nickel

