Tresa® Tub & Shower Volume Control Trim, ADA, Lever Handle, Brushed Nickel
PartBRZT66636BN
MFGT66636-BN
Description
Brizo® Volume Control Shower Trim, Collection: Tresa® SENSORI®, 9.1 gpm Shower Flow, 1 Handles, Lever Handle, 2-3/16 in Dia x 3-7/8 in D Trim, 60 psi, Wall Mount, Brushed Nickel
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Volume control has a recommended working pressure of 45 to 80 psi
- 90 deg handle rotation controls volume only
- Volume controls are required for every outlet and every set of body sprays
- All parts are replaceable from the front of the valve
- Adjusts for wall thickness variations
- Volume control only, must be used with temperature control device
- MUST ORDER ROUGH SEPARATELY
The Tresa® Bath Collection features traditional yet timeless styling that bridges the past and present.
| Type | Volume Control Trim |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Tresa® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Brushed Nickel |
| Domestic/Import | Domestic |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Handles | 1 |
| Pressure Rating | 60 psi |
| Shower Flow Rate | 9.1 gpm |
| Trim Size | 2-3/16 in Dia x 3-7/8 in D |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 5.6 in |
| Package Height | 5.2 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 10.9 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449594851 |
| Manufacturer Part Number | T66636-BN |
ASME A112.18.1|CSA B125.1|ICC/ANSI A117.1
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Brizo®Tresa® Tub & Shower Volume Control Trim, ADA, Lever Handle, Brushed Nickel

