Invari™ Tub & Shower Volume Control Trim, ADA, Lever Handle, Polished Chrome
PartBRZT66676PC
MFGT66676-PC
Description
Brizo® Sensori® Volume Control Trim, Invari™ Collection, Valve Flow Rate 16.2 gpm, 1 Handle, Lever Handle, 3.38 in L x 2.25 in W x 3.38 in H Trim, Hand Shower: No, 60 psi Pressure, Wall Mounting, Polished Chrome, Commercial/Residential
Price/Availability Accessible On Login
- MUST ORDER ROUGH SEPARATELY
- Rough accommodates 2 1/8 in - 2 3/4 in wall thickness depending on trim
- RP100304 extends rough installation to 3 1/4 in
The Invari™ Bath Collection by Brizo® celebrates a modern revival of classic forms.
| Type | Volume Control Trim |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Invari™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Commercial/Residential | Commercial/Residential |
| Domestic/Import | Domestic |
| Hand Shower Yes/No | No |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Handles | 1 |
| Pressure Rating | 60 psi |
| Trim Size | 3.38 in L x 2.25 in W x 3.38 in H |
| Valve Flow Rate | 16.2 gpm |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 5.6 in |
| Package Height | 5.2 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 10.9 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449922913 |
| Manufacturer Part Number | T66676-PC |
Limited Warranty on Parts and Finishes, 10 years For Multi-Family Residential and 5 years Commercial
ASME A112.18.1/CSA B125.1|ICC/ANSI A117.1|PROP65: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Invari™ Tub & Shower Volume Control Trim, ADA, Lever Handle, Polished Chrome

