Levoir™ Tub & Shower Volume Control Trim, ADA, Lever Handle, Luxe Nickel
PartBRZT66697NK
MFGT66697-NK
Description
Brizo® Volume Control Trim, Collection: Levoir™ Sensori®, 16.2 gpm Valve, 1 Handles, Lever Handle, 2-1/8 in Dia x 3-3/4 in D Trim, Hand Shower Yes/No: No, 45 to 80 psi, Wall Mount, Luxe Nickel
Price/Availability Accessible On Login
- Volume control has a recommended working pressure of 45-80 psi
- Must order rough separately
- Extension kit not available or needed
- Rough accommodates up to 3 1/4 in wall thickness
The Levoir™ Bath Collection by Brizo® Delivers Cunning Sophistication at Every Line of Sight.
| Type | Volume Control Trim |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Levoir™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Luxe Nickel |
| Domestic/Import | Domestic |
| Hand Shower Yes/No | No |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Handles | 1 |
| Pressure Rating | 45 to 80 psi |
| Trim Size | 2-1/8 in Dia x 3-3/4 in D |
| Valve Flow Rate | 16.2 gpm |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 5.6 in |
| Package Height | 5.2 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 10.9 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449872751 |
| Manufacturer Part Number | T66697-NK |
ADA Compliant|ASME A112.18.1|CSA B125.1|ICC/ANSI A117.1|MAP Certified
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Levoir™ Tub & Shower Volume Control Trim, ADA, Lever Handle, Luxe Nickel

