Baliza® Thermostatic Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Polished Nickel
PartBRZT66T005PN
MFGT66T005-PN
Description
Brizo® Valve Trim, High Flow, Baliza® SENSORI® Collection, 1 Handles, Lever Handle, 7-1/2 in Dia Trim, Thermostatic Ceramic Cartridge, Wall Mounting, For Use With: R66000-WS Model Rough-In Valve Body, Zinc, Polished Nickel
Price/Availability Accessible On Login
- High temperature limit stop - 120 F
- MUST ORDER ROUGH SEPARATELY
Drawing inspiration from the timeless beauty of lighthouses, the Baliza® Bath Collection features a unique architecture and simple, elegant lines.
| Type | Thermostatic Trim |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Baliza® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Polished Nickel |
| Domestic/Import | Domestic |
| Material | Zinc |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Handles | 1 |
| Suitable For Use With | R66000-WS Model Rough-In Valve Body |
| Trim Size | 7-1/2 in Dia |
| Valve/Cartridge Type | Thermostatic Ceramic |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 12.25 in |
| Package Height | 5.13 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 22.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449618793 |
| Manufacturer Part Number | T66T005-PN |
Thermostatic Cartridge
ANSI A117.1|ASSE 1016|ASME A112.18.1|CSA B125.1|ICC Compliance
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Baliza® Thermostatic Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Polished Nickel

