Litze® Thermostatic Tub & Shower Trim, Luxe Nickel
PartBRZT66T035NKLHP
MFGT66T035-NKLHP
Description
Brizo® Valve Trim, Litze™ Collection, 7 in Dia x 2-1/4 in D Trim, Thermostatic Ceramic Cartridge, 120 deg F, Wall Mounting, Luxe Nickel
Price/Availability Accessible On Login
- High temperature limit stop - 120F
- MUST ORDER HANDLE SEPARATELY
The Litze™ Bath Collection melds innovative engineering and artistry to strike a balance that is equally at home in modern classic environments and urban industrial spaces.
| Type | Thermostatic Trim |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Litze® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Luxe Nickel |
| Domestic/Import | Domestic |
| Mounting Type | Wall |
| Temperature Rating | 120 deg F |
| Trim Size | 7 in Dia x 2-1/4 in D |
| Valve/Cartridge Type | Thermostatic Ceramic |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 12.25 in |
| Package Height | 5 in |
| UNSPSC | 30181810 |
| Package Length | 22.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449828505 |
| Manufacturer Part Number | T66T035-NKLHP |
Sensori® Thermostatic Cartridge
Lifetime Limited On Parts and Finishes/5 Years Limited On Electronic Parts
ASME A112.18.1|CSA B125.1|ICC/ANSI A117.1|Water-Efficient
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Litze® Thermostatic Tub & Shower Trim, Luxe Nickel

