Tresa® Thermostatic Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Polished Nickel
PartBRZT66T036PN
MFGT66T036-PN
Description
Brizo® Valve Trim, Traditional, Tresa® SENSORI® Collection, 12 gpm Shower Flow Rate, 1 Handles, Lever Handle, 7-1/2 in Dia Trim, Thermostatic Ceramic Cartridge, 60 psi Pressure, Wall Mounting, For Use With: R66000-WS Model Rough-In Valve Body, Zinc, Polished Nickel
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Thermostatic wax element maintains the outlet temperature to +/-3.6 deg F
- Handle controls temperature only must be used with one or more Sensori volume controls
- Field adjustable to limit handle rotation into hot water zone
- All parts are replaceable from the front of the valve
- Adjusts for up to 5/8 in THK wall
- MUST ORDER ROUGH SEPARATELY
The Tresa® Bath Collection features traditional yet timeless styling that bridges the past and present.
| Type | Thermostatic Trim |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Tresa® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Polished Nickel |
| Domestic/Import | Domestic |
| Material | Zinc |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Handles | 1 |
| Pressure Rating | 60 psi |
| Shower Flow Rate | 12 gpm |
| Suitable For Use With | R66000-WS Model Rough-In Valve Body |
| Trim Size | 7-1/2 in Dia |
| Valve/Cartridge Type | Thermostatic Ceramic |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 12.5 in |
| Package Height | 5 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 22.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449660341 |
| Manufacturer Part Number | T66T036-PN |
Limited Lifetime
ANSI A117.1|ASSE 1016|ASME A112.18.1|CSA B125.1|ICC Compliance
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Brizo®Tresa® Thermostatic Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Polished Nickel

