Jason Wu for Brizo™ Thermostatic Shower Trim, ADA, Matte Black
PartBRZT66T075BLLHP
MFGT66T075-BLLHP
Description
Brizo® Thermostatic Valve Trim, Jason Wu Collection, 7-1/2 in Dia Trim, Thermostatic Valve, Hand Shower: No, 1 Spray Functions, Wall Mounting, For Use With: Model R66000-WS Rough Valve Body, Brass, Matte Black, 2 in L x 7-1/2 in W x 7-1/2 in H Dimensions, Import, Commercial/Residential Commercial/Residential
Price/Availability Accessible On Login
- Handle controls temperature
- Must be used with Sensori volume controls
- Markings indicate hot and cold temperature
- Must order rough separately
- Installation accommodates wall thickness up to 5/8 in
| Type | Thermostatic Trim |
| Color Family | Black |
| Collection | Jason Wu for Brizo™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Matte Black |
| Commercial/Residential | Commercial/Residential |
| Dimensions | 2 in L x 7-1/2 in W x 7-1/2 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Hand Shower Yes/No | No |
| Material | Brass |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Spray Functions | 1 |
| Suitable For Use With | Model R66000-WS Rough Valve Body |
| Trim Size | 7-1/2 in Dia |
| Valve/Cartridge Type | Thermostatic Valve |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 9.25 in |
| Package Height | 5.5 in |
| UNSPSC | 30181810 |
| Package Length | 23.75 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449960533 |
| Manufacturer Part Number | T66T075-BLLHP |
Sensori® Thermostatic Cartridge and Trim
Limited Lifetime on Parts and Finish, 10 Years for Multi-Family Residential and 5 Years for Commercial
ADA Compliant|ASME A112.18.1|ASSE 1016 Type T|CSA B125.1|ICC/ANSI A117.1|PROP65: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Jason Wu for Brizo™ Thermostatic Shower Trim, ADA, Matte Black

