Levoir™ Tub Faucet Trim With Handshower, ADA, Floor Mount, 1-Hole, Luxe Gold
PartBRZT70198GL
MFGT70198-GL
Description
Brizo® Tub Filler, Floor Mount, Series: T70198, Levoir™, 1.75 gpm, 9-3/8 in Spout Reach, 35-3/8 in Spout Height, 60 to 82 in Hose, Lever Handle, 1 Handles, Hand Shower: Yes, Ceramic, 8-1/8 in W x 37 in H, Solid Brass, Luxe Gold
Price/Availability Accessible On Login
- 1-hole floor mount installation
- High flow ceramic mixing cartridge
- Hot and cold indicators
- Indexing handshower holder
- Auto resetting diverter
The Levoir™ Bath Collection by Brizo® Delivers Cunning Sophistication at Every Line of Sight.
| Type | Trim |
| Mounting Type | Floor |
| Color Family | Gold |
| Collection | Levoir™ |
| Hand Shower Yes/No | Yes |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Diverting (Yes/No) | No |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Finish/Color | Luxe Gold |
| Dimensions | 8-1/8 in W x 37 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Handle Type | Lever |
| Hose Size | 60 to 82 in |
| Material | Solid Brass |
| Number of Handles | 1 |
| Series | T70198 |
| Spout Height | 35-3/8 in |
| Spout Reach | 9-3/8 in |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 15 in |
| Package Height | 9.5 in |
| UNSPSC | 30181702 |
| Package Length | 44 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449876469 |
| Manufacturer Part Number | T70198-GL |
H2Okinetic® 1.75 gpm at 80 psi Single-function Handshower
ASME A112.18.1/CSA B125.1|ICC/ANSI A117.1|CalGreen Certified|CEC Certified|MAP Certified|EPA WaterSense® Certified
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Levoir™ Tub Faucet Trim With Handshower, ADA, Floor Mount, 1-Hole, Luxe Gold

