Kintsu® Tub Faucet Trim With Handshower, ADA, Wall Mount, 2-Hole, Black Onyx
PartBRZT70307BNX
MFGT70307-BNX
Description
Brizo® Tub Filler, Kintsu™ Collection, 1.75 gpm at 80 psi Flow Rate, 8 in Center Distance, 8-3/4 in Spout Reach, 60 to 82 in Hose, Cross Handle, 2 Handles, Hand Shower: Yes, 2-3/4 in Maximum Deck Thickness, Deck/Floor/Wall Mounting, High Flow Ceramic Control Valve, Solid Brass, Brilliance® Black Onyx, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Configurable for deck, floor, and wall mount installation
- Finished metal handshower hose stretches 60 in - 82 in
Delicate harmonies come to life in the Kintsu™ bath collection by Brizo®. Tranquil contours reflect elegant Scandinavian minimalism, while natural materials and broken geometries channel the Japanese philosophy of Wabi-Sabi.
| Type | Trim |
| Mounting Type | Wall |
| Color Family | Black |
| Collection | Kintsu® |
| Hand Shower Yes/No | Yes |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Diverting (Yes/No) | No |
| Number of Faucet Holes | 2 |
| Finish/Color | Black Onyx |
| Center Distance | 8 in |
| Domestic/Import | Import |
| Flow Rate | 1.75 gpm at 80 psi |
| Handle Type | Cross |
| Hose Size | 60 to 82 in |
| Material | Solid Brass |
| Maximum Deck Thickness | 2-3/4 in |
| Number of Handles | 2 |
| Spout Reach | 8-3/4 in |
| Valve/Cartridge Type | High Flow Ceramic Control Valve |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 15.75 in |
| Package Height | 13.56 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 10.5 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449970556 |
| Manufacturer Part Number | T70307-BNX |
Lifetime Limited on Parts and Finish for Commercial Purchasers, 10 years for Multi-Family Residential, 5 years for all Other Commercial Uses
ADA Compliant|ASME A112.18.1/CSA B125.1|CEC Certified|EPA WaterSense®|ICC/ANSI A117.1
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Kintsu® Tub Faucet Trim With Handshower, ADA, Wall Mount, 2-Hole, Black Onyx

