Kintsu® Tub Faucet Trim Less Handle, Deck, Wall or Floor Mount, 2-Hole, Luxe Gold
PartBRZT70310GLLHP
MFGT70310-GLLHP
Description
Brizo®, T70310-GLLHP, Tub Filler Body Assembly, Kintsu™ Collection, Solid Brass, Luxe Gold, Import
Price/Availability Accessible On Login
- 2-hole installation accommodates floor, deck, or wall-mounted tub filler configurations
- Crafted from solid brass for long-lasting durability and performance
- High-flow ceramic control valves deliver smooth, durable performance for optimal water delivery
- Pivoting hand shower cradle rotates 90 in either direction, providing flexible positioning and ease of use
- 12 gpm at 60 psi, 45 L/min at 414 kPa for floor mount installation with R70200-WS
Delicate harmonies come to life in the Kintsu™ bath collection by Brizo®. Tranquil contours reflect elegant Scandinavian minimalism, while natural materials and broken geometries channel the Japanese philosophy of Wabi-Sabi.
| Type | Trim Less Handle |
| Mounting Type | Deck, Wall or Floor |
| Color Family | Gold |
| Collection | Kintsu® |
| Hand Shower Yes/No | No |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Diverting (Yes/No) | No |
| Number of Faucet Holes | 2 |
| Finish/Color | Luxe Gold |
| Center Distance | 8 in |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Luxe Gold |
| Flow Rate | 12 gpm at 60 psi |
| Handle Type | Cross/Knob/Lever |
| Hose Size | 60 to 82 in |
| Material | Solid Brass |
| Maximum Deck Thickness | 2-3/4 in |
| Number of Handles | 2 |
| Spout Reach | 8-3/4 in |
| Valve/Cartridge Type | High Flow Ceramic Control Valve |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 13.75 in |
| Package Height | 4.88 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 4.75 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449970464 |
| Manufacturer Part Number | T70310-GLLHP |
Lifetime Limited on Parts and Finish for Commercial Purchasers, 10 years for Multi-Family Residential, 5 years for all Other Commercial Uses
ASME A112.18.1/CSA B125.1|ICC/ANSI A117.1|CEC Certified|PROP65: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Kintsu® Tub Faucet Trim Less Handle, Deck, Wall or Floor Mount, 2-Hole, Luxe Gold

