Siderna® Tub Faucet Trim Less Handle, ADA, Wall Mount, 3-Hole, Polished Chrome
PartBRZT70480PCLHP
MFGT70480-PCLHP
Description
Brizo® Tub Filler; Siderna®; 9.3 gpm; 8 in Center Distance; 11-1/2 in Spout Reach; 3 Faucet Holes; Hand Shower Yes/No: No; Ceramic Control Valve Valve/Cartridge; 11.88 in L x 10.56 in W x 2.69 in H; Solid Brass; Polished Chrome; Domestic; Commercial/Residential
Price/Availability Accessible On Login
- 3-hole wall mount installation
- MUST ORDER HANDLES SEPARATELY
Combining geometric structure with natural inspiration, the Siderna® Bath Collection by Brizo® represents the merging of two very different worlds. Its soft, flowing curves mimic the movement of cascading waterfalls, while its stark, crisp lines evoke modern sophistication.
| Type | Trim Less Handle |
| Mounting Type | Wall |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Siderna® |
| Hand Shower Yes/No | No |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Diverting (Yes/No) | No |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Center Distance | 8 in |
| Commercial/Residential | Commercial/Residential |
| Dimensions | 11.88 in L x 10.56 in W x 2.69 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Flow Rate | 9.3 gpm |
| Material | Solid Brass |
| Spout Reach | 11-1/2 in |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Control Valve |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 10.31 in |
| Package Height | 12.31 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 16.875 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449912167 |
| Manufacturer Part Number | T70480-PCLHP |
Limited Warranty on Parts and Finishes, 10 years For Multi-Family Residential and 5 years Commercial
ADA Compliant|ASME A112.18.1/CSA B125.1|ICC/ANSI A117.1|PROP65: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Siderna® Tub Faucet Trim Less Handle, ADA, Wall Mount, 3-Hole, Polished Chrome

