Levoir™ Tub Faucet Trim Less Handle, Wall Mount, 3-Hole, Polished Nickel
PartBRZT70498PNLHP
MFGT70498-PNLHP
Description
Brizo® Tub Filler, Series: T70498, Levoir™, 11 gpm, 8 in Center Distance, 11-5/8 in Spout Reach, Lever Handle, 2 Handles, 3 Faucet Holes, Hand Shower: No, Ceramic, 12-5/8 in L, Polished Nickel
Price/Availability Accessible On Login
- 3-hole wall mount installation
- Solid brass construction
- High flow ceramic control valves
- MUST ORDER HANDLES SEPARATELY
- RP92777 extension kit extends rough up to 1 3/4 in
The Levoir™ Bath Collection by Brizo® Delivers Cunning Sophistication at Every Line of Sight.
| Type | Trim Less Handle |
| Mounting Type | Wall |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Levoir™ |
| Hand Shower Yes/No | No |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Diverting (Yes/No) | No |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Finish/Color | Polished Nickel |
| Center Distance | 8 in |
| Dimensions | 12-5/8 in L |
| Domestic/Import | Domestic |
| Flow Rate | 11 gpm |
| Handle Type | Lever |
| Number of Handles | 2 |
| Series | T70498 |
| Spout Reach | 11-5/8 in |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 10.31 in |
| Package Height | 12.31 in |
| UNSPSC | 30181702 |
| Package Length | 16.875 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449876445 |
| Manufacturer Part Number | T70498-PNLHP |
Lifetime Limited
MAP Certified|Prop 65: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Levoir™ Tub Faucet Trim Less Handle, Wall Mount, 3-Hole, Polished Nickel

