Litze® Thermostatic Tub & Shower Trim, Luxe Steel
PartBRZT75635SLLHP
MFGT75635-SLLHP
Description
Brizo® Thermostatic Valve; Series: TempAssure®; Litze®; Valve Flow Rate 7.2 gpm; 4.38 in L x 6.56 in W x 6.47 in H Trim; Thermostatic Cartridge Valve/Cartridge; 1/2 in Valve Inlet Connection; 1/2 in Valve Outlet Connection; Hand Shower Yes/No: No; 60 psi; Wall Mount; For Use with: MultiChoice® R75000 Series Universal Integrated Shower Diverter Rough Valve; Luxe Steel; Domestic; Commercial
Price/Availability Accessible On Login
- Temp
- Independent temperature, volume and diverter control
- For 3 individual positions, no shared positions, order RP72124
- Cartridges ship with the trim
The Litze™ Bath Collection melds innovative engineering and artistry to strike a balance that is equally at home in modern classic environments and urban industrial spaces.
| Type | Thermostatic Trim |
| Color Family | Stainless |
| Collection | Litze® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Luxe Steel |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Domestic/Import | Domestic |
| Hand Shower Yes/No | No |
| Mounting Type | Wall |
| Pressure Rating | 60 psi |
| Series | TempAssure® |
| Suitable For Use With | MultiChoice®?R75000 Series Universal Integrated Shower Diverter Rough Valve |
| Trim Size | 4.38 in L x 6.56 in W x 6.47 in H |
| Valve Flow Rate | 7.2 gpm |
| Valve Inlet Connection | 1/2 in |
| Valve Outlet Connection | 1/2 in |
| Valve/Cartridge Type | Thermostatic Cartridge |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 12.375 in |
| Package Height | 5.25 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 22.68 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449926843 |
| Manufacturer Part Number | T75635-SLLHP |
Lifetime Limited Warranty on Parts and Finishes or For Commercial Users, for 5 years From Date of Purchase
ASME A112.18.1/CSA B125.1|ICC/ANSI A117.1|CEC Certified|PROP65: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Litze® Thermostatic Tub & Shower Trim, Luxe Steel

