Vettis® Pressure Balanced Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Luxe Nickel
PartBRZT75P688NK
MFGT75P688-NK
Description
Brizo® Valve, Universal, Vettis™ Collection, Diverter Spout, Lever Handle, 6-3/4 in H Trim, 1222 Pressure Balanced, 6 Spray Functions, Wall Mounting, For Use With: MultiChoice® R75000 Series Universal Integrated Shower Diverter Rough-In Valve Body, Zinc, Luxe Nickel
Price/Availability Accessible On Login
- Single-function pressure balance cartridge
- Valve handle adjusts temperature
- Red/Blue temperature markings
- For 3 individual positions, no shared positions, order RP72124
- 1/2 in universal inlets/outlets
The Vettis™ Bath Collection combines a solid form with the sensory experience of a waterfall to create a truly contemporary centerpiece. The unprecedented water delivery system pairs flawlessly with the faucets geometric form to embody the strength of nature.
| Type | Pressure Balanced Trim |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Vettis® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Luxe Nickel |
| Domestic/Import | Domestic |
| Material | Zinc |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Spray Functions | 6 |
| Spout Type | Diverter |
| Suitable For Use With | MultiChoice® R75000 Series Universal Integrated Shower Diverter Rough-In Valve Body |
| Trim Size | 6-3/4 in H |
| Valve/Cartridge Type | Pressure Balanced Valve |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 12.5 in |
| Package Height | 5 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 22.75 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449849500 |
| Manufacturer Part Number | T75P688-NK |
ASME A112.18.1|CSA B125.1|ICC/ANSI A117.1|Water-Efficient
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Vettis® Pressure Balanced Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Luxe Nickel

