Restraint Clip, 1/2 in, Electrogalvanized
PartCADCSBURC12
MFGCSBURC12
Description
nVent CADDY Restraint Clip, Universal, 1600 lb Holding, For Use With: Cable Bracing, 1.5 Safety Factor, 9/16 in Hole, 12 AWG, 18 AWG and 36 AWG Brace, 1/2 in or M12 Fastener Hole, Steel, Electro-Galvanized, 0.168 in THK
Price/Availability Accessible On Login
- Attaches cable brace to structure
| Type | Restraint Clip |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Finish | Electrogalvanized |
| Dimensions | 0.168 in THK |
| Holding Capacity | 1600 lb |
| Material | Steel |
| Specifications | 1.5 Safety Factor, 9/16 in Hole, 12 AWG, 18 AWG and 36 AWG Brace, 1/2 in or M12 Fastener Hole |
| Suitable For Use With | Cable Bracing |
| Brand | nVent CADDY |
| UNSPSC | 39121701 |
| Alternate Part Number 1 | 14849309 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | nVent |
| UPC | 782856679059 |
| Manufacturer Part Number | CSBURC12 |
UL Listed|OSHPD Approved|ASTM A1023/A1023M
HVAC, Plumbing, Refrigeration, Fire Protection and Seismic Applications
Price/Availability Accessible On Login

nVent CADDYRestraint Clip, 1/2 in, Electrogalvanized

