Certa-Lok® Solid Well Casing, 17.4 in, SDR 17, 20 ft L, Coupled
PartCERSDR1717CJ
MFG34D17402031000
Description
NAPCO 34D17402031000 Certa-Lok® Solid Well Casing, 17.4 in, SDR 17, 20 ft L, Coupled
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
| Type | Solid Well Casing |
| Nominal Size | 17.4 in |
| Class | SDR 17 |
| Material | PVC |
| Bell Diameter | 26 |
| Inside Diameter | 15.021 in |
| Outside Diameter | 17.4 in |
| Pressure Rating | 125 psi |
| Resistance | 215 psi |
| Tensile Strength | 37000 lb |
| Wall Thickness | 1.024 in |
| Weight per Foot | 34.16 |
| Brand | NAPCO |
| Package Length | 20 ft |
| Manufacturer | Westlake Pipe & Fittings |
| Manufacturer Part Number | 34D17402031000 |
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

NAPCOCerta-Lok® Solid Well Casing, 17.4 in, SDR 17, 20 ft L, Coupled

