Certa-Lok® Solid Well Casing, 6-1/8 in, SDR 21, 20 ft L, Belled
PartCERSDR2169
MFG34G06902021000
Description
NAPCO 34G06902021000 Certa-Lok® Solid Well Casing, 6-1/8 in, SDR 21, 20 ft L, Belled
Price/Availability Accessible On Login
| Type | Solid Well Casing |
| Nominal Size | 6.9 in |
| Class | SDR 21 |
| Material | PVC |
| Bell Diameter | 7.688 |
| Inside Diameter | 6.137 in |
| Outside Diameter | 6.9 in |
| Pressure Rating | 160 psi |
| Resistance | 111 psi |
| Tensile Strength | 7400 lb |
| Wall Thickness | .329 in |
| Weight per Foot | 4.47 |
| Brand | NAPCO |
| Package Length | 20 ft |
| Manufacturer | Westlake Pipe & Fittings |
| Manufacturer Part Number | 34G06902021000 |
Price/Availability Accessible On Login

NAPCOCerta-Lok® Solid Well Casing, 6-1/8 in, SDR 21, 20 ft L, Belled

